Przedszkole działa na podstawie:

Uchwały Rady Miejskiej we Włodawie z dnia 20.05.2003r.

Statutu Przedszkola Miejskiego nr 1 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r.

Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Miejska  Włodawa

Organem nadzorującym jest Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lublinie - Delegatura w Chełmie

Przedszkole, w obecnym budynku, funkcjonuje od czerwca 1986 roku.

Mieści się tu 5 sal zabaw, pomieszczenia administracyjno - gospodarcze, kuchnia oraz szatnia dla dzieci. Nad estetycznym i funkcjonalnym urządzeniem obiektu czuwa cały personel. Do kolorowych salach uczęszcza 130 dzieci, które podzielone są na grupy wiekowe.Obok przedszkola znajduję się plac zabaw z którego korzystają dzieci z przedszkola oraz okolicznych bloków.

Kadrę pedagogiczną stanowią: dyrektor oraz 9 kompetentnych i doświadczonych nauczycielek, które systematycznie wzbogacają swoją wiedzę i warsztat pracy poprzez udział w różnych formach dokształcania i doskonalenia zawodowego.

MISJA PRZEDSZKOLA

Istniejemy po to, aby:
  • wspomagać wszechstronny rozwój każdego wychowanka w oparciu o rozpoznanie jego potrzeb i możliwości,
  • kształtować w nim poczucie własnej wartości,
  • uczyć go tolerancji i patriotyzmu,
  • pomagać w pokonywaniu trudności,
  • umożliwiać rozwój uzdolnień i zainteresowań,
  • kształtować właściwe postawy wobec otoczenia społecznego, przyrodniczego  i technicznego
  • wyposażyć wychowanka w wiedzę i umiejętności umożliwiające udany start szkolny,
  • rozwinąć kompetencje komunikacyjne i aktywność twórczą oraz kształtować otwartość na wiedzę.

WIZJA PRZEDSZKOLA

• Nasze przedszkole jest bezpieczne, przyjazne dzieciom, rodzicom, środowisku, pracownikom i otwarte na ich potrzeby.
  • Między społecznością przedszkola: dziećmi – rodzicami – pracownikami – panuje atmosfera życzliwości i partnerstwa.
  • Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom dzieci i rodziców.
  • Wychowawcy, rodzice oraz środowisko lokalne tworzą wizerunek przedszkola.
  • W opiekę , edukację i wychowanie dziecka angażują się wszyscy pracownicy oraz rodzice.
  • Nauczyciele pomagają dziecku przezwyciężać „złe chwile”, cierpliwie czekają na jego adaptację , stwarzają mu atmosfer bezpieczeństwa i akceptacji.
  • Zajęcia w przedszkolu są dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci, uwzględniając ich indywidualne predyspozycje.
  • Placówka wspiera rozwój dziecka i pomaga mu w osiągnięciu dojrzałości emocjonalnej, intelektualnej oraz społecznej.
  • Nauczyciele stosują aktywizujące metody nauczania i wychowania, współpracują ze sobą.
  • Nauczyciele korzystają z różnorodnych form kształcenia zawodowego, podnosząc swoje kompetencje zawodowe.
  • Wzbogacamy bazę placówki o ciekawe pomoce dydaktyczne, sprzęt i zabawki sprzyjające rozwojowi dziecka.